Cristina Belce: „Sunt pregătită să deschid centrul medical de permanență, dar avem nevoie de medici de familie”

Invitată în podcastul „Lumea lui Avarvarei”, primărița comunei Apahida, Cristina Belce, a vorbit despre planurile de deschidere a unui centru medical de permanență în localitate — un proiect pe care administrația locală îl consideră esențial pentru asigurarea serviciilor medicale de bază și pentru degrevarea unităților de urgență din Cluj-Napoca.

„Centrul medical de permanență, nu știu dacă ați urmărit, eu am făcut apeluri de nenumărate ori chiar în ultimul timp, cred că săptămânale, mai am nevoie de medici de familie. Sunt pregătită să-l deschid, am locul, dar încă nu pot investi. Nu știu ce investiție, ce mobilier, pentru că încă nu au medici de familie”, a explicat primărița.

Cristina Belce a subliniat că, potrivit legislației, un centru de permanență de stat poate funcționa doar în colaborare cu medici de familie: „De aceea am făcut și am lansat invitația și cu această ocazie lansez și prin intermediul emisiunii noastre să vină medici de familie să ne ajute să deschidem un centru de permanență și în Apahida, pentru că sunt sigură că vom degreva centrul de urgență din Cluj. Sunt urgențe minime, urgențe minore, care pot fi rezolvate în comunele mari”.

Primărița a precizat că administrația locală a pregătit deja spațiul necesar și are numeroase cereri de la asistenți medicali care doresc să lucreze în cadrul viitorului centru: „Uite, noi suntem o comună care punem la dispoziție acest loc, am vreo 50 și ceva de cereri de asistenți care vor să lucreze acolo, în schimb n-am medici de familie. Din păcate, metodologia nu dă voie numai medicilor de familie și medicilor generaliști să lucreze, să presteze servicii în acest centru de permanență”, a adăugat edilul.

În ceea ce privește programul de lucru, primărița a menționat că activitatea centrului ar urma să se desfășoare sub forma gărzilor medicale, remunerate conform legislației în vigoare.

Distribuie articolul

Leave a Comment