Bărbat din Apahida, reținut după ce a încălcat în mod repetat un ordin de protecție

Polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Cluj-Napoca au reținut un bărbat în vârstă de 37 de ani, din comuna Apahida, bănuit că ar fi încălcat în mod repetat măsurile impuse printr-un ordin de protecție emis pe numele său.

Potrivit informațiilor transmise de IPJ Cluj, în perioada 12 septembrie – 10 octombrie a.c., bărbatul ar fi ignorat obligația de a păstra distanța minimă față de o femeie de 35 de ani, cu privire la care fusese emis ordinul. Mai mult, acesta ar fi luat legătura cu victima printr-o aplicație de mesagerie, trimițând mesaje text, audio și conținut media, încălcând astfel dispozițiile legale.

În urma administrării probatoriului, polițiștii au dispus reținerea preventivă pentru 24 de ore, bărbatul urmând să fie prezentat procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca pentru continuarea cercetărilor și luarea măsurilor legale care se impun.

Cercetările continuă pentru încălcarea măsurilor dispuse prin ordin de protecție, faptă prevăzută și pedepsită de legislația penală.

Distribuie articolul

Leave a Comment