Apel al Poliției Locale Apahida către deținătorii de animale: „Strada nu este toaletă!”

Primăria Apahida, prin intermediul Poliției Locale, lansează un apel ferm către toți deținătorii de animale de companie, în vederea respectării obligațiilor legale și morale privind menținerea curățeniei pe domeniul public.

Reprezentanții autorităților locale subliniază că iubirea față de animale trebuie să meargă mână în mână cu respectul față de comunitate și față de spațiul public. În acest sens, proprietarii sau însoțitorii animalelor de companie sunt rugați să aibă întotdeauna la îndemână punga și mătura și să curețe urmele lăsate de animăluțe în timpul plimbărilor.

„Strada nu este toaletă pentru animale. Acest gest simplu contribuie la păstrarea unui mediu curat și sigur pentru toți locuitorii, previne răspândirea bolilor și demonstrează respect față de comunitatea din care facem parte”, transmit reprezentanții Poliției Locale Apahida.

Autoritățile atrag atenția că nerespectarea acestor reguli poate atrage sancțiuni contravenționale, conform legislației în vigoare, iar controalele vor continua pentru a descuraja comportamentele neresponsabile.

Primăria și Poliția Locală Apahida fac apel la spiritul civic al cetățenilor și îi îndeamnă să fie stăpâni responsabili, contribuind activ la menținerea unei comune curate și civilizate.

„Fii un stăpân model: curăță! Nu doar că e politicos, dar te poate scuti și de o amendă”, este mesajul transmis de Poliția Locală Apahida, aflată permanent în slujba comunității.

Distribuie articolul

Leave a Comment