PSD Apahida și-a ales o nouă conducere, într-un moment considerat de mulți drept începutul unei noi etape pentru organizația locală a social-democraților. Fostul primar al comunei, Grigore Fati, a renunțat la funcția de președinte al filialei, poziția fiind preluată de consilierul local Ioan Bob.
Alegerile interne au avut loc în prezența mai multor lideri PSD din județul Cluj, printre care deputatul Remus Lăpușan, Ioan Oleleu și Horia Chirtes.
Noul lider al organizației locale, Ioan Bob, este om de afaceri în localitatea Sânnicoară și se află la al treilea mandat de consilier local în cadrul Consiliul Local Apahida.
Schimbarea conducerii vine într-un context dificil pentru social-democrații din Apahida, după rezultatele slabe obținute la alegerile locale din 2024. PSD a pierdut atunci funcția de primar, deținută de Grigore Fati încă din 2012, dar și posibilitatea de a desemna viceprimarul comunei.
Totodată, partidul a obținut doar cinci mandate în Consiliul Local, rezultat care a redus semnificativ influența organizației în administrația locală.
Retragerea lui Grigore Fati din fruntea PSD Apahida marchează finalul unei perioade de peste un deceniu în care acesta a fost principalul lider social-democrat al comunei. În acest context, noua conducere va avea misiunea de a reorganiza filiala locală și de a reconstrui relația cu electoratul.
Printre obiectivele noii echipe se numără atragerea de noi membri, reformarea organizației și pregătirea unei strategii pentru alegerile din 2028. De asemenea, PSD Apahida va trebui să propună proiecte concrete pentru dezvoltarea comunei și să recâștige încrederea alegătorilor după eșecul electoral de anul trecut.
