Cristina Belce, edilul comunei, s-a implicat personal în salvarea unui câine care a fost maltratat:
„Astăzi am fost sesizată cu privire la un caz tragic de abuz, asupra unui câine.
În imaginile primite, cățelul era întins pe jos, incapabil să se miște din cauza traumatismelor suferite.
Împreună cu poliția locală, am intervenit rapid pentru a ne asigura că acest suflet nevinovat primește o examinare medicală și tratamentul adecvat.
Cu bucurie vă anunț că, pe lângă îngrijirile primite, cainele si-a gasit un nou stapan iubitor!
Vreau să le mulțumesc tuturor celor implicați în această acțiune de salvare.
Va asigur ca vom continua sa facem toate cercetarile necesare pentru a gasi vinovatul.
În Apahida, suntem dedicați dezvoltării unor proceduri care să abordeze problema animalelor fără stăpân într-un mod cât mai uman posibil.
Ceea ce facem pentru animalele noastre, facem pentru noi înșine”, transmite primărița.

